Zmodyfikowany Helios Sep25

Tags

Related Posts

Share This

Zmodyfikowany Helios

DSC09030

Obiektywy Helios 44 można kupić za niewielkie pieniądze. Dzięki temu staremu radzieckiemu szkiełku możemy uzyskać ładny, specyficzny obrazek. Kupiłem na giełdzie fotograficznej jedną dodatkową sztukę do zabawy. Dobrałem się do niego  wiertarką i bawełnianym krążkiem do szlifowania. Rozebrałem na części i starłem powłoki z tylnej oraz przedniej części, co nie było łatwe. Podszedłem do tego bardo amatorsko, toteż trochę porysowałem szkła. Co oczywiście w ogóle mi nie przeszkadza. Chciałem popsuć ten obiektyw i chyba mi się udało :) Przy okazji usunąłem kulkę przy pierścieniu przysłony, dzięki czemu zmiana przysłony odbywa się teraz płynnie, a nie skokowo.

Podpiąłem go do RED EPIC-a i nakręciłem krótki materiał wideo. Bardzo dziwnie się zachowuje obiektyw. Jest bardzo rozmydlony. Jak tylko dostanie trochę kontrowego światła, to natychmiast zalewa nim cały kadr. Idealne efekty do zabawy.

Wcześniej zrobiłem porównanie zwykłego Heliosa z modyfikowanym plus ze zmienionym bokehem. Zdjęcie na górze to Helios 44M-7, niżej 44M-4 z usuniętymi powłokami, a na dole ten sam tyle, że z małym dodatkiem przed tylną soczewką.

helios2 helios