Warsztaty w Krakowie

13 grudnia rozpoczyną się trzydniowe warsztaty w Akademii Multi Art, które będę miał przyjemność poprowadzić. Tematem warsztatów będzie wykorzystanie technologii DSLR przy realizacji form dokumentalnych. Nie będziemy więc szczegółowo rozmawiać o aparatach, kodekach, podstawach DSLR, lecz podejdziemy do tematu od strony praktycznej, m.in. rozwiązaniach pozwalających obejść ograniczenia lustrzanek. Nie oznacza to jednak, że opowiem konkretnie gdzie postawić kamerę, pod jakim kątem i kiedy wcisnąć nagrywanie. Takiego przepisu na film nikt nie jest w stanie podać (a jeśli tak twierdzi to znaczy, że oszukuje), bo każda realizacja różni się od poprzedniej jeśli nie diametralnie, to w dużym stopniu.

Podczas krakowskich warsztatów, każda ekipa spróbuje zrealizować małą formę dokumentalną, 2-3 minutową opowieść o miejscu, człowieku, wydarzeniu. Nie nastawiam się na większy film, gdyż czasu jest niewiele – jeden dzień zdjęciowy. Chciałbym, żeby uczestnicy przeszli przez trzy etapy – pomysł, realizacja zdjęć i montaż. Duży nacisk zostanie postawiony na konstrukcję (początek, środek i koniec) oraz myślenie montażem podczas zdjęć. Film ma być opowieścią obrazem, a nie słowem, czyli bez wywiadów czy off-ów. Zależy mi na kreacyjnym myśleniu, a nie reportażowym. Ważnym elementem zajęć będzie montaż zarejestrowanych materiałów, gdyż na komputerze dokładnie widać co się zrobiło źle, czego brakuje, a co wyszło.

Opowiem też o swoim podejściu do filmów dokumentalnych (z przykładami filmowymi) oraz o realizacji filmu “Lekarze”.

Warsztaty są skierowane do osób, które planują realizajcę filmów w technice DSLR, ale nie tylko, gdyż lustrzanka jest tu tylko narzędziem, a film można zrealizować za pomocą innej technologii. Niemniej wszyscy znamy zalety DSLR (ale i wady), więc warto je twórczo wykorzystać. Wstępny program, przygotowany przez AMA, znajdziecie tutaj.

Dodatkowo w pierwszym, zapoznawczym dniu, poza sprzętem do zdjęć w ramach warsztatów, przygotowanym przez firmę WinMar, będzie możliwość obejrzenia i wzięcia do ręki akcesoriów innych produktów. Udało mi się namówić firmy Marcotec, DitoGear oraz Procari, by udostępniły do wglądu niektóre filmowe akcesoria. Myślę, że warsztaty te na chwilę, staną się świetną możliwością obejrzenia sprzętu przed zakupem, żeby przekonać się czy warto kupić. Na miejscu będzie więc do obczajenia m.in. slider DitoGear OmniSlider Servo, Philip Bloom Pocket Dolly ze sterowaniem electraDRIVE basic, SildeKamera, Glidecam 1000HD, Flycam, rigi Zacuto oraz Procari (nowe wersje), follow focusy Genus, Redrock Micro Blue, Procari Legato, Falcon, lupy elektroniczne Zacuto EVF oraz SmallHD, monitory TvLogic i Lilliput.

Na warsztaty można zapisać się tutaj. Zapraszam.