Vimazing Oct26

Tags

Related Posts

Share This

Vimazing

Screen Shot 2014-10-26 at 17.46.06 (2)

Jakiś czas temu zapowiadałem nowy portal wideo, który pozwala na dzielenie się swoim dorobkiem audiowizualnym. Od dwóch tygodni VIMAZING już funkcjonuje. Przyjrzymy się więc tej stronie, zaprojektowanej przez naszych rodaków.

Na początek warto zaznaczyć, że nie można tu uploadować plików wideo. Serwis pozwala wyłącznie na wklejanie adresów z Vimeo i YouTube’a.

Screen Shot 2014-10-26 at 20.29.29

Dlaczego pomysłodawcy oferują nam tylko taką możliwość? O tym za chwilę. Przyjrzyjmy się regulaminowi, gdyż pozwoli nam sporo wyjaśnić, przede wszystkim dla kogo przeznaczony jest Vimazing.

  • HD (720) jest jakością minimalną – dobry ruch.
  • Ograniczenie długości klipów do 10-minut. Chyba, że posiadamy konto PRO ( o tym za chwilę).
  • Możemy wrzucać linki wyłącznie do swoich filmów lub wideo, które współtworzyliśmy – czyli wszystko co możemy umieścić w portfolio.
  • Nie można publikować pornografii, przemocy (czyli Michel Haneke i wielu innych twórców nie mają czego tu szukać), materiałów dyskryminujących innych ze względu na kolor skóry, religię czy też politykę, drastycznych materiały (samookaleczanie, egzekucje itp).
  • Zakaz publikacji materiałów reklamowych (choć w zakładce kategorii znajduje się Commercial).

Vimazing w teorii eliminuje więc cały śmietnik, na który możemy natrafić na Youtube i Vimeo. Sprecyzowałbym jednak kwestię filmów, które pokazują przemoc. Powinno to dotyczyć nieuzasadnionego pokazywania przemocy. W przeciwnym razie zapis ten dyskwalifikuje film fabularny, w którym zobaczymy strzelaninę czy też bijatykę lub  np. film dokumentalny o walkach MMA, gdzie znajdą się ostre sceny w ringu. Czepiam się, ale myślę, że to ważne, żeby potem nie było nieporozumień.

Screen Shot 2014-10-26 at 20.18.20

Darmowe konto pozwala nam na podlinkowanie tylko 3 filmów o długości nie większej niż 10 minut. Zato za $29 zyskujemy dostęp bez limitów i bez reklam.

Od razu widać, że to portal dla pasjonatów nowych technologii,  twórców krótkich form wideo, filmowców, operatorów. Po prawej stronie została umieszczona ikonka kamery. Opcja ta pozwala na przefiltrowanie zawartości portalu pod kątek konkretnego rodzaju kamery. Znajdują się takie kamery jak: AATON, DALSA, ARRI, RED, PANAVISION, KINEFINITY, SONY, CANON itd. Lista sprzętu do wyboru jest imponująca. Do tego dochodzą poszczególne rodzaje konkretnej kamery. Widać, że twórcy Vimazing poświęcili sporo czasu, by zgromadzić te informacje. Są tu kamery, których jeszcze nie ma w sprzedaży, ale wkrótce mają się pojawić np. KINEMAX 6K. Dobrze, że urządzenia zostały posegregowane w kategorie m.in.  kamery analogowe, cyfrowe, sportowe, DSLR, telefon. To zdecydowanie ułatwi zabawę.  Informacje o kamerze podajemy podczas dodawania klipu.

Screen Shot 2014-10-26 at 19.38.01 (2)

W górnej części strony mam skróty do najlepszych, najnowszych i rekomendowanych klipów. Zyskujemy w ten sposób szybki dostęp do filmów, które są najlepsze w poszczególnych rankingach. Poza tym istnieje możliwość filtrowania wg daty udostępnienia, kategorii (m.in. animacja, reklama, film dokumentalny, test sprzętu, moda,  muzyka, natura, nagość, krótki film fabularny, showreel, timelapse, śluby) lub kraju pochodzenia właściciela konta.

Screen Shot 2014-10-26 at 20.38.14

 

Użytkownicy kont PRO zostali tutaj wyróżnieni i ich wideo ma swoją subdomenę.

Screen Shot 2014-10-26 at 19.54.43

Po wybraniu klipu, po prawej stronie wyświetlają się możliwości udostępniania linku na Facebooku, Twitterze, Google+ oraz Pinterest. Poza tym wyświetlają się powiązane wideo oraz pozostałe klipy autora.  Wszystko jest więc na miejscu. Interface jest prosty, a opcje przejrzyste. Pomysł, żeby wykorzystać popularne portale, na które wrzucamy wideo, jest bardzo sprytny, bo Vimazing nie wymaga ogromnych serwerów.  Trzymam kciuki, że portal się przyjął, gdyż zapowiada się na ciekawe narzędzie do udostępniania i poszukiwania wideo pod kątem określonego sprzętu filmowego. Czekam na jego rozwój i liczę na popularność, wśród internautów.