Uchwyt do lupy

Lupa Zacuto EVF to świetna sprawa. Zdecydowanie ułatwia pracę z lustrzanką, a i szybko okazało się, że do FS100 też jest bardzo potrzebna. Jedną z wad tej lupy jest możliwość mocowania tylko w jednym miejscu – na dole (EVF Cheese Stick ma trochę to ułatwić). Po odwróceniu EVF-u do góry nogami, mamy otwór 1/4 cala na górze. W ten sposób montowałem lupę na kamerę. Używałem do tego ramienia przegubowego przykręconego do kamery lub dodatkowego mocowania Skiera.

Oba sposoby mają podastawową wagę: nie jest to mocowanie na fiks. Lupa i ramię co jakiś czas się obluzowują i trzeba je przykręcać. Doskonałym rozwiązaniem byłoby Zacuto EVF Rod Mount.

Niestety te kilka elementów kosztuje $340 czyli jedną trzecią samej lupy. Na szczęście podobne rozwiązanie można złożyć z akcesoriów Procari: dwóch clampów, rurki, mocowania do aparatu oraz dodatkowej głowiczki, którą tańszą wersję można kupić w sklepach foto lub Saturnie. Jest to kolejny przykład, że akcesoria Procari, pomimo tego, że są bardzo proste w budowie, dają się układać w różne zestawy.

Praca z takim mocowaniem to czyta przyjemność. Zapomniałem już o ciągłym regulowaniu obluzowanej lupy. Można spokojnie przyłożyć oko i przycisnąć głowę do gąbki, w celu zachowania większej stabilności riga, a sam uchwyt traktować jako rączkę.

Mocowanie to “wymyśliłem” kilka dni temu. Nie ma go więc w sklepie Procari. Sławek Jankowski, właściciel tej firmy, zapowiedział, że udostępnił  taki prosty zestaw. Jego cena będzie wynosić ok. 330 zł. To suma bez głowiczki, którą trzeba będzie kupić we własnym zakresie. Zasugerowałem też, żeby rurka od grzybka była trochę dłuższa, dzięki czemu, głowiczka nie będzie potrzebna (teraz lupa bez głowicy jest za nisko). Jak znam życie, to Sławek pewnie coś jeszcze wymyśli i udoskonali.

Nie wszystkich stać na akcesoria Zacuto, a elektronicznych lup zaczyna przybywać. Oprócz Zacuto, Cineroid oraz SmallHD, wciąż czekam na LCDVFe, a przede wszystkim Redrock‘a, który podobno ma być najtańszy. Poza tym chińczycy zapowiedzili swoją lupę Trusmt. Takie mocowanie będzie więc bardzo potrzebne.