Taxi psycholog

Kilka miesięcy temu zakończyliśmy, razem z Piotrem Stasikiem, prace nad filmem dla Simensa. To było ciekawe doświadcznie, gdyż nie chodziło o reklamę, ani nachalną propogandę. Dostaliśmy zadanie realizacji krótkiej etiudy dokumentalnej, która nie będzie bezpośrednio nawiązywać do firmy, lecz pośrednio jej dotyczyć. W Warszawie Simens obsługuje kontrolę sygnalizacji światlnych. Niestety władze miasta nie zdecydowały się na kolejny etap wprowadzania systemu i obejmuje on niewielki obszar miasta. Ale nie o tym problemie chciałem pisać, a tym bardziej robić film.

Zdecydowaliśmy się  zrealizaować filmik o człowieku, który ma styczność  z tym systemem. Nie to jednak miało być tematem naszego filmu. Znaleźliśmy niezwykłego człowieka, który okazał się samozwańczym psychologiem. Człowieka, który uwielbia rozmawiać, jest empatyczny i lubi słuchać. Uznaliśmy, że najlepiej będzie filmować go po zmierzchu. Daje to bardziej intymną atmosferę niż w ciągu dnia. Pojeździliśmy więc z nim trochę po mieście z dwiema kamerami. Konkretnie z kamerą Sony FS100 (wszystkie ujęcia na taksówkarza oraz ujęcia miasta nocą) oraz Sony NEX 7 (ujęcia pasażerów oraz ujęcia na przednią szybę). Przez chwilę mieliśmy Canona 5D Mark II, ale obrazek za bradzo odstawał, więc zrezygnowaliśmy z tego aparatu. Próbowaliśmy też zdjęć GoPro Hero 2, ale kodek nie dawał rady przy tak niewielkim oświetleniu.

Kamerę i aparat zainstalowaliśmy na statywy, żeby zminimalizować drgania. FS100 jest tak czułe na światło, że musiałem wyłączyć przednie górne światło w samochodzie, bo robiło się zbyt jasno. Wystarczyły światła ulicy. Pasażera jednak musieliśmy delikatnie doświetlić – zainstałowałem do zagłówka lampkę Akurat. Światło dodatkowo zmiękczyłem naklejając na lampkę złożoną  na pół kartkę papieru. Poza tym paliło się górne światlo w samochodzie. Nex 7 nie jest tak czuły jak FS100, ale materiał z obu sprzętów doskonale się łączy na montażu – w końcu mają tą samą matrycę.

Przez kilka miesięcy staliśmy w kolejce na premierę (tyle filmów produkuje Simens). Teraz film jest już dostępny. Zapraszam do oglądania.

Podobne filmy realizowane są na zlecenie Simensa na całym świecie. Można je obejrzeć na stronie firmy. Nasz taksówkowy psycholog jest na razie na pierwszej stronie. Fajnie, że duże firmy podejmują takie inicjatywy.