Support do Sony FS7 Apr24

Tags

Related Posts

Share This

Support do Sony FS7

IMG_6664

Po zakupie kamery Sony FS7 długo zastanawiałem się nad zakupem supportu. Po długich poszukiwaniach zdecydowałem się na produkt Zacuto. Nie Chrosziel i Arri, które większość użytkowników kupuje. Dlaczego? A no dlatego, że są źle przemyślane i zaprojektowane.

Firmy te umieściły shoulder pad dokładnie w tym miejscu, w którym ulokowało go pod kamerą Sony. To bardzo dobre miejsce w sytuacji, w której nie podpinamy do kamery obiektywu. Jednak gdy zdecydujemy się jednak dodać do zestawu jakieś szkło, cały zestaw zaczyna ciążyć do przodu. Tym samym w kość dostają nasze ręce. A przecież po to kamerę mamy na ramieniu, żeby łatwiej i lżej się nią operowało. Łatwo sobie wyobrazić co się dzieje, gdy dodatkowo uzbroimy kamerę w kompendium, follow focus, monitor, lupkę itp. Nie pomoże próba zbalansowania zestawu dodatkowym modułem XDCA-FS7 z  baterią V-Lock.

Wracając do mojego zestawu. Środek ciężkości jest mniej więcej w miejscu, w którym poprowadziłem czerwoną linię.  Support Zacuto mogę przesunąć jeszcze bardziej w lewo (do przodu), gdybym podpiął większy i cięższy obiektyw.

Zacuto

Wyraźnie widać jak daleko jest to od miejsca, w którym  Sony umieściło wspornik na ramię. Przypatrzmy się jak podeszły do sprawy inne firmy – ARRI, Chrosziel, Tilta, Vocas.

ARRI-PCA-accessories-for-sonyfs7-1 fs7rig08 vocas PXW-Fs7 complete

Budowa tych akcesoriów została tak wymyślona, że albo w ogóle nie można przesunąć shoulder pada, albo tylko minimalnie. Nie chciałbym być operatorem pracującym na powyższych zestawach przy zdjęciach z ręki. W każdym z powyższych przypadków ciężar leci do przodu. Mam wrażenie, że supporty te projektowały osoby, który nigdy w życiu nie miały kamery na ramieniu. Co w tym zestawie robi firma ARRI?

Bliżej ideału jest Movcam.

MOVCAM-FS7-info-001.147-600x375

Na szczęście jest Zacuto i ich VCT Universal Baseplate. Moduł nie jest tani – kosztuje $650 – link do sklepu tutaj – jednak warto zwrócić uwagę, że jest to moduł uniwersalny czyli do każdej innej kamery, którą posiadamy lub zakupimy. To dodatkowy plus w stosunku do innych firm. Cenowo zresztą wcale nie odbiega od np. Chrosziela, który kosztue $690.

Zacuto-FS7-Recoil-640x360

Zacuto posiada bardzo wygodne poduszeczki oraz dodatkowe mocowania 1/4″. Niestety z tyłu nie podłączymy zwykłych rurek 15mm. Musimy mieć/kupić wkręcane. Czego brakuje Zacuto? Rozetek Arri, które mają w zestawie inne firmy. Można dokupić je osobno. Jednak moim zdaniem cena $59 za jedną  to zdecydowanie przesada.

IMG_6665 IMG_6660