Sony NEX 7 Overheating

afc45f62f3a111e2b9c422000a1f968f_7

Uwielbiam ten aparat – Sony NEX7. Zrealizowałem nim sporo testów, zeszłoroczną relację z targów IBC w Amsterdamie (jeden z filmików), sporo ujęć do filmu “Nie dla każdego” oraz scen w “Dzienniku z podróży” (doskonale się sprawdzał w pierwszym kontakcie z bohaterami, dopiero na drugi dzień pojawiałem się z kamerą). Świetny mały aparat z OLED-ową lupką. Dodatkowo obrazek z niego montuje się bez problemów z Sony FS100/700. Ma tylko jedną wadę – przegrzewanie matrycy. Na początku kupiłem do niego kartę SanDisk Extreme (45MB/s). Informacja o przegrzewającej się matrycy pojawiała się po 3-6 minutach i aparat się wyłączał. Niezależnie czy LCD było uchylone czy też nie. Tragedia.

be8a418af39f11e2826122000a1fd1d7_7

Na forach internetowych przeczytałem, że komuś udało się przezwyciężyć tę wadę, kupując kartę Sony Memory Stick PRO – HG Duo. Zamówiłem ją za ok 400 zł.

618bc346f39f11e2952222000ae912d7_7

Raz udało mi się osiągnąć limit aparatu czyli 29:50 i potem było bardzo podobnie jak w przypadku poprzedniej karty. Aparat wyłączał się po kilku minutach. Dosyć krępująca sytuacja, szczególnie gdy filmujesz rozmowę np. z Tedem Schilowitzem z RED’a,  w trakcie której po 4 minutach wyłącza się nagrywanie i aparat. A potem możesz nagrać tylko 2-3 minuty materiału. Trochę głupio przerywać rozmowę (na szczęście na rekorder Zoom H1 nagrywał się dźwięk), więc musiałem udawać, że filmuję dalej, choć aparat był wyłączony. Co chwila sprawdzałem czy się wystarczająco ochłodził, żeby ruszyć. Gdy się udało, to znowu nagrałem 2-3 minuty materiału i kolejna przerwa. Koszmar.

Wczoraj zamówiłem kartę SanDisk Extreme Pro (95 Mb/s) za 270 zł. Dziś ją dostałem i zaraz wypróbowałem.

8e3b7d1ef39f11e28df922000a9f1991_7

Włączyłem nagrywanie i po 11 minucie pojawiła się informacja o przegrzewaniu matrycy. Jednak aparat się nie wyłączył i dociągnął do 29:50.

d3060bd8f39211e2a3d822000a1f9be5_7

Gdy się zatrzymał, natychmiast wcisnąłem nagrywanie. Po 3 minutach miałem czarny ekran.  Dałem mu kilka sekund i znowu go włączyłem. Tym razem osiągnął 10 minut. Wyłączyłem NEX’a na 1-2 minuty i włączyłem nagrywanie. Udało się dociągnąć do 29 minut. Tym razem ikonka o przegrzewaniu matrycy nie pojawiła się.

195e3ab4f39911e29d7522000aaa07cd_7

Po zastopowaniu natychmiast włączyłem nagrywanie, co niestety zakończyło się po 2 minutach. Dałem mu więc chwilę spokoju i uruchomiłem ponownie. Gdy osiągnął 29:50, dałem mu chwilę odpocząć i znowu uruchomiłem nagrywanie. Nagrał maksymalną ilość czasu.

e2f75086f39e11e2a15422000a9f19a4_7

Takiej ilości materiału, nagranego w jednym ciągu, chyba nie osiągnąłem przez te 1.5 roku odkąd kupiłem Soniaka. Cały czas miałem odsunięty ekranik LCD. Warto też zaznaczyć, że do aparatu podpiąłem adapter Metabones Speed Booster oraz obiektyw Canon 35mm 2.0 IS. Cały czas działała stabilizacja. Co ciekawe, aparat nie zagrzewał się w tylnej części, za LCD, lecz przy pierścieniu mocującym obiektyw (w moim przypadku adapter Metabones). Tak czy inaczej wgląda na to, że problem aparatu został rozwiązany! Z kartą 95 MB/s wystarczy, że po 30 minutach nagrywania, dam na chwilkę odpocząć aparatowi  i mogę walczyć dalej. Teraz marzy mi się do niego szeroki i jasny obiektyw, który razem z aparatem będę mógł schować w kieszeni, gdy wybiorę się w jakąś podróż lub na miasto porobić zdjęcia. Znalazłem taki oto okaz – Sony 20mm f/2.0 SEL z mocowanie E-mount:

sony-sel-20f28-e-20mm-f2-8