Rights Clearance Jan27

Tags

Related Posts

Share This

Rights Clearance

Zapowiadają się ciekawe warsztaty, na których organizatorzy i goście, będą próbowali odpowiedzieć na pytania, które co jakiś czas pojawiają się m.in. na forach internetowych, a dotyczą kwestii praw do wykorzystania wizerunku, fragmentu utworu, cytatu itd.

W trakcie trwania warsztatów, będą poruszane następujące zagadnienia:

 • Jak korzystać w filmie lub reklamie ze zdjęć, filmów, muzyki, wizerunków, grafik, obrazów, znaków towarowych, rzeźb, przedmiotów, budowli, nazw, nazwisk, faktów z życia innych osób? Np. czy mogę w filmie pokazać wizerunek znanego sportowca?
 • Czy mogę pokazać obraz ludzi w tłumie na ulicy? Czy mogę pokazać zdjęcie?
 • Czy każde zdjęcie jest utworem?
 • Czy mogę wykorzystać stare zdjęcia reporterskie? Jak korzystać z kadrów ze starych filmów?
 • Jak stosować prawo cytatu?
 • Kiedy będziemy mieli do czynienia z plagiatem fotografii?
 • Jeśli nie stać mnie na zakup praw od wizerunku znanej osoby, czy mogę posłużyć się sobowtórem?
 • Czy jeśli opowiadam historię znanego pisarza, muszę nadać mu fikcyjne nazwisko?
 • Ile mogę powiedzieć o znanej osobie w filmie?
 • Czy mogę wykorzystać fragmenty filmów znalezionych w Internecie? Jak i od kogo kupować muzykę do filmu?
 • Chcę wykorzystać fragment audycji telewizyjnej lub innego filmu – kogo pytać o zgodę?
 • W filmie, na dalszym planie, będzie widać designerski mebel – czy muszę pytać jego projektanta o zgodę?
 • Jedna ze scen filmu toczy się na moście, czy muszę kogoś pytać o możliwość wykorzystania ujęcia mostu?
 • W jednej ze scen włączone jest radio – czy muszę kupić prawo do muzyki rozlegającej się z odbiornika? A co, jeśli nie mogę znaleźć twórcy?
 • Jak oznaczać materiały umieszczone w filmie?

Organizatorzy zapowiadają, że w trakcie warsztatów zaprezentowane zostaną fragmenty znanych, także polskich filmów z zastanawiająco dziwnymi rozwiązaniami.
Na miejscu będzie funkcjonować też tzw. stolik ekspercki do rozwiązywania konkretnych problemów.

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW : www.filmpro.com.pl/warsztaty
(Aby zgłoszenie zostało zarejestrowane, konieczne jest wypełnienie formularza na stronie www.filmpro.com.pl/warsztaty, zgłoszenie na facebooku niestety nie wystarczy)

Prowadzący:
adw. Krzysztof Czyżewski
Zajmuje się prawem własności intelektualnej od ponad 10 lat. Jego zainteresowania prawne jak i dotychczas świadczone usługi obejmują przede wszystkim takie obszary jak: film, media, prasa, książka, reklama, sport, fotografia, muzyka, oprogramowanie, zwalczanie nieuczciwej konkurencji i ochrony dóbr osobistych. Drugi główny obszar praktyki Krzysztofa Czyżewskiego to prowadzenie sporów sądowych – tak w zakresie prawa własności intelektualnej, jak i w sprawach z czynów niedozwolonych, w postępowaniach gospodarczych i karnych. Krzysztof jest arbitrem Sądu Arbitrażowego Rynku Audiowizualnego przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych. Krzysztof Czyżewski jest wykładowcą z zakresu prawa własności intelektualnej, mediów, dóbr osobistych i reklamy. Prestiżowy międzynarodowy ranking kancelarii prawnych Chambers & Partners rekomenduje Krzysztofa Czyżewskiego w dziedzinie prawa własności intelektualnej.

Michał J. Zabłocki
Producent wykonawczy, scenarzysta, kierownik produkcji, łącznie pracował w ok. 50 filmach fabularnych i programach TV. W latach 1989-91 dyrektor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. W latach 1991-2010 zajmował się m.in. działalnością wydawniczą w Studi Filmowym Montevideo (12 tytułów do 2010). Autor kilku publikacji, m. in. wydawanego cyklicznie leksykonu „Kinematografia, telewizja, video w Polsce”, „Angielsko-polskiego słownika terminów filmowych”. W latach 1989-2010 wykładowca Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a od 2008 także w WSPiZ im. Koźmińskiego w Warszawie. W latach 2004-2006 dyrektor Agencji Producentów Filmowych. W latach 2008-2009 zastępca dyrektora ds. programowych IF „Silesia-Film”. Ekspert trzech regionalnych funduszów filmowych (2010-2011) i PISF (2012). Od 2003 r. zajmuje się nadzorem produkcyjnym w filmach fabularnych i publicystyką.

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW: www.filmpro.com.pl/warsztaty