NAB dzień 1 Apr08

Tags

Related Posts

Share This

NAB dzień 1

main_67

Szaleństwo na targach NAB 2013 rozpoczęte. Oto kilka ciekawostek z dnia pierwszego.

Podobnie jak w zeszłym roku hitem będzie Blackmagic Design, który jeszcze nie poradził sobie z pierwszą wersją kamery (klienci wciąż na nią czekają), a już zapowiedział nowe produkty (co było do przewidzenia).

Blackmagic-Production-Camera-4K

Kamera Blackmagic Production 4K : matryca s35, global shutter, Ultra HD 4k support, SSD, dotykowy ekran, pliki Compressed CinemaDNG RAW i ProRes, Thunderbol, bagnet EF. Cena $3995 (razem z  Davinci Resolve i UltraScope).

Pocket Cinema: matryca Super 16, 1080p, 13 stopniowa rozpiętość tonalna, karty SD, ProRes i Lossless CinemaDNG, aktywne mocowanie 4/3, micro HDMI. Cena $995.

Kto się cieszy że nie kupił poprzedniej wersji kamery? Myślę, że jest wielu właścicieli lub oczekujących na swoją kamerę, którzy żałują. Z drugiej strony nie wiadomo kiedy te kamery ujrzą światło dzienne, biorąc pod uwagę poprzednią wersję. Z trzeciej strony Blackmagic ma już wypracowaną technologię i nie musi budować od zera, więc być może termin oddania nowych kamer będzie zdecydowanie szybszy.

Sony przedstawiło prototyp aparatu nagrywającego w 4K oraz kamery 4K. Póki co nic więcej na temat tych sprzętów nie wiadomo.

KineRAW zaprezentowało KineRAW Mini.

A teraz z wyższej półki, również cenowej. Phantom Flex4K, który nagra 1000fps w rozdzielczości 4K i nieskompresowanym pliku RAW. Dostępność od października. Cena $140 000.

Przykładowy filmik z tej kamery:

Firma Astro Design debiutuje kamerą 8K – AH-4800 (mocowanie PL) oraz lupką LCOS o rozdzielczości 1920×1080.

Astro-Design-8K-AH-4800-Camera Astro-Design-DF-3511-EVF-300x216

Wiemy trochę więcej na temat monitora/rekordera Odyssey 7 i kamery FS700. Oba urządzenia będą współpracowały! Wyciągniemy 2K i 4K z tej kamery, ale tylko z droższym rekorderem Oddysey 7Q. Poza tym będzie można wypożyczać kodeki. Szczegóły w filmiku.

Pan, który przygotował na zeszłoroczne IBC w Amsterdamie kiepski film prezentujący możliwości Canona C100, teraz reklamuje lupkę Deity Mira do C300. Idea bardzo mi się podoba. Cena zdecydowanie mniej – $695 Euro za plastikową lupkę to zdecydowanie przesada. Można już zamawiać ten produkt tutaj.

Pojawiła się konkurencja dla obiektywów Zeiss CP.2 oraz Canona CN. Firma Schneider Optics wyprodukowała serię trzech obiektywów Xenon FF – 35mm, 50mm, 75mm (będzie więcej ogniskowych). Mocowania: Nikon, Canon, PL. Cena $4000. Dostępność pod koniec tego roku