Lupa Skier

Jakiś czas temu doszła do mnie przesyłka z Tajwanu z różnymi akcesoriami DSLR. W kartonie znajdowały się nowe produkty firmy SKIER, która dopiero od niedawna działa na rynku filmowym. Przedstawię kilka z nich – te, które mnie zainteresowały w katalogu. Na pierwszy rzut idzie lupa SKIER EX3.

Lupa ta bardzo różni się od LCDVF oraz GSS. EX3 konstrukcyjnie przypomina Gorilla Plate ZACUTO. Komplet składa się z lupy, ramki oraz płytki montażowej.

Obie firmy zastosowały podobne rozwiązania. Ramki nie trzeba przyklejać do LCD aparatu. Przykręca się ją do płytki. Do EX3 nie podłączymy rurki za pomocą clampa, tak jak do ZACUTO. Mamy tu natomiast sześć otworów 1/4″ i to zostało wykorzystane przez producenta do skontruowania zestawu run’n gun – Transformer Jr., który składa się m.in z lupy.

Ramkę można regulować lewo-prawo oraz góra-dół. Dzięki czemy dopasujemy ją do LCD różnych lustrzanek.

Lupę ZACUTO wciskamy w ramkę, a SKIER zaciska się na magnesy. Nawet nieźle to trzyma, a ramka szczelnie przylega do aparatu. Sama lupa i gumka są bardzo wygodne, nawet bez specjalnej gąbki. W ZACUTO gumka jest niedopracowana – notorycznie mi odpada. Dlatego musiałem spiąć ją gumką. EX3 nie ma regulacji dioprtii. ZACUTO jest plastikowe a SKIER metalowy. Jednak ten drugi jest lżejszy.

 

Lupa SKIER EX3 jest bardzo funkcjonalna i wygodna. Spokojnie można jej używać jako stabilizacji, nie odpada przy delikatnym trąceniu jak LCDVF. Zastanawia mnie czy budowa płytki SKIER’a jest taka sama jak Gorilla Plate i czy można instalować do niej akcesoria Zacuto np. Pinchera. Spróbuje się wkrótce tego dowiedzieć i sprawdzić. Nie znam ceny EX3. Jak uzyskam taką informacje, to dam znać. Lupę można zamówić ze strony producenta. Znajdziecie tam też dwa inne egzemplarze:

Ta druga wygląda i nazywa się dokładnie jak Monitor X Jag35 (?). Jestem ciekawy jak się pracuje z takim rozwiązaniem. Producent obiecał przesłać mi egzemplarz testowy, więc dam znać.

Poniżej małe porównanie lup: GSS, LCDVF, SKIER oraz ZACUTO. 

Następny w kolejce do recenzji czeka zestaw SKIER Transformer Jr.