Lupa GGS

Pierwszym moim zakupem, po nabyciu Canona 5D Mark II, była lupa LCDVF. Szybko okazało się, że jest niezbędna w pracy z lustrzanką, szczególnie podczas zdjęć w słoneczny dzień. Poza tym bardzo przydaje się do precyzyjnego ostrzenia.  Na początku nie mogłem się do niej przekonać, wolałem używać monitora. Jednak w ostatnim czasie nawet sporo ją instalowałem na aparat m.in. w zestawie Run’n Gun Procari i nie tylko (np. z uchwytem za 19 zł, ale o tym wkrótce). Lupa pozwala trochę wystabilizować obraz, bo daje nam dodatkowy punkt kontaktu z ciałem.

Studyjne.com podesłał mi do przetestowania inną lupę – GSS Hoodeye. Szybko okazało się, że jest to świetny produkt. Moim zdaniem bije na głowę LCDVF. Po pierwsze ceną – kosztuje niecale 260 zł. LCDVF można kupić w Polsce za 500 zł, podróbkę oraz inne lupy stoją na Allegro za ok. 150 zł. Wszystkie (oprócz Zacuto oraz Skier, o którym również będzie mowa wkrótce) mocuje się do LCD poprzez przyklejenie ramki, do której lupę podpina się za pomocą magnesów. Wielu użytkowników takich lup narzeka na odklejanie się ramki oraz na łatwe odczepianie się viewfindera. Wystarczy minialne szturchnięcie i lupa odpada od aparatu na ziemię.

Nie wiem jak wygląda kwestia odpadania ramki w GGS, która jednocześnie jest osłonką LCD, w dłuższym okresie czasu. Od miesiąca mam ją przyklejoną do Canona 7D i jak na razie nie odpadła. Lupa świetnie się jej trzyma. Dzięki mocowaniu na zatrzask, aparat można podnieść, chwytając ręką za GSS. Spróbujcie to zrobić z LCDVF, czy innymi lupami. Przy LCDVF zdarza się w słoneczny dzień, że światło wpada pomiędzy ramkę a lupę. Z GGS taka sytuacja jest niemożliwa, gdyż viewfinder przylega do lustrzanki bardzo szczelnie.

Ciekawym rozwiązaniem jest odchylany do góry wizjer, co możemy zrobić bez zdejmowania viewfindera, jeśli z jakiś powodów chcemy spojrzeć bezpośrednio na LCD. Jednocześnie lupa, w takim położeniu, staje się osłonką przeciwsłoneczną. Kolejna różnica, w porównaniu z LCDVF, to wielkość powiększenia: LCDFV 2x a GGS 3x (nie obcina obrazu w Canonie 7D, przez lupę widzę całe LCD). GGS dodatkowo posiada regulację dioptrii (+-3). GSS pasuje do wyświetlaczy m.in. wszystkich rodzajów lustrzanek Canona, używanych do filmowania, oraz Nikonów.

Z lupą GGS pracuje się bardzo wygodnie. Polecam ten produkt. Więcej informacji znajdziecie w sklepie Studyjne.com – tutaj.

PS. Poduszeczka z LCDVF idealnie pasuje do GSS.