LanParte Follow Focus

DSC02952

Od jakiegoś czasu mamy spory wysyp różnych akcesoriów filmowych. Człowiek zaczyna się w tym powoli gubić. A Chińczycy nie odpuszczają i prezentują coraz to lepsze produkty. Pejoratywne określenie “chińszczyzna” powoli traci swoje znaczenie. Tak się dzieje m.in. dzięki firmie LanParte, która w swojej ofercie ma m.in. rigi do BMCC, lustrzanek, ciekawe rączki, Matte Boxy oraz zasilanie. W Polsce, dzięki firmie Prolite (www.studyjne.com), dostępne są follow focusy FF-01 oraz FF-02.

Tak wygląda podstawowa wersja – FF-01.

438

 

Do  testów otrzymałem bardziej zaawansowany egzemplarz – FF-02.

345

Follow focusy LanParte różnią się mocowaniem na wałki oraz dodatkową funkcją hard stop. W FF-02 mamy mocowanie typu snap-on czyli możemy zainstalować ff na riga np. bez ściągania kompendium.

DSC02957

 

FF-02 posiada dwa ograniczniki. Wystarczy odkręcić i ustawić w pozycji, która nas interesuje. Nie bardzo podoba mi się jak to zostało rozwiązane, gdyż ograniczniki po poluzowaniu chodzą dosyć topornie. Szkoda, że producent nie wymyślił innego rozwiązania, bo to moim zdaniem jedyny minus tego produktu. DSC02954

Generalnie podoba mi się idea uproszczania, dzięki której bez dodatkowych narzędzi możemy np. odkręcić koło zębate lub zamontować dodatkowe koło, które pozwoli na pracę przekładni w przeciwnym kierunku. Idealne rozwiązanie dla właścicieli obiektywów Nikona oraz Canona, w których pierścienie ostrości obracają się w przeciwnych kierunkach. Poza tym wyższe usytuowanie koła może się przydać, gdy wałki są nisko a obiektyw wysoko np. w pracy z RED Epic czy Scarlet.

DSC02955

Follow focus nie ma luzów na przekładni, a gałka chodzi płynnie, ale z pewnym oporem. Kiedyś mi się wydawało, że tego oporu nie powinno być, że wówczas można łatwiej i dokładniej ostrzyć. Opór jednak jest potrzebny, tak jak w przypadku sliderów. Chodzi o początkowy ruch – opór pozwala na płynniejszy start i zatrzymanie.

FF-02 kosztuje 2330 zł brutto (aktualną cenę znajdziecie tutaj – warto zerkać, bo produkt bywa wystawiony w promocji). W gruncie rzeczy to nie dużo za follow focus, który jest solidnie zbudowany, nie ma luzów oraz posiada ograniczniki.  W zestawie znajduje się  follow focus oraz uniwersalna zębatka. Follow Focus Arm czyli moduł do pracy z obiektywami Nikona trzeba dodatkowo dokupić.

DSC02953