Canon vs Nikkor

Przyznam, że z założenia, porównanie obiektywu Canona EF 50mm f/1.2L USM z Nikkorem 50mm f/1.4, miało być grą do jednej bramki. Canon kosztuje prawie 6 tys. zł. Nikkora kupiłem, za czasów Letusa35, na Allegro za 293 zł plus 15 zł za przesyłkę. Spodziewałem się nokautu w pierwszej rundzie, ciosu, po którym dalszy test nie miałby sensu. Okazało się, że nie jest tak źle. A wręcz Nikkor okazał się trzymać gardę bardzo mocno.
Aby podłączyć Nikkora do Canona, należy zaopatrzyć się w odpowiedni adapter (na Allegro od 80 zł). Przysłonę w obiektywie Nikona regulujemy ręcznie za pomocą pierścienia. Parametry Canona ustawiamy pokrętłem w aparacie. Szkła różnią się też pierścieniem ostrości, który przy Canonie kręci się w kółko, pomimo, że ostrość dawno osiągnęła punkt końcowy, co w Nikkorze jest niemożliwe, gdyż posiada on ograniczniki. Poza tym regulacja ta odbywa się w przewnych kierunkach. Ustawiając obiektywy obok siebie, od razu zauważymy, że dzielą je dziesiątki lat od wyprodukowania (Nikon sprzedawał takie obiektywy w latach 1973-74). Canon jest zdecydowanie cięższy, ale Nikkor masywniejszy. Więcej szans na przeżycie upadku daję właśnie jemu.
Pierwsze ujęcia testowe pokazały, że Canon jest jaśniejszy i ma odrobinę mniejszy zakres ostrości. Widać to szczególnie na zabawkowym samochodzie oraz w ujęciu z głową koguta. Tutaj zresztą jakby w ogóle był mniej ostry. W ujęciu ze statuetką z Nowojorskiego Festiwalu Filmowego, Nikkor jest mniej kontrastowy. Na ulicy, w ciągu dnia oraz kadrze z blokiem, przy przysłonie f/16, nie widzę różnic. Są one wyraźniejsze w nocnych scenach. Światła w bloku, w obiektywie Nikkora, są rozhalowane  a obraz generalnie mniej ostry. Canon radzi sobie świetnie w takich warunkach. Natomiast pierścień ostrości chodzi w nim dosyć szybko, a Nikkorowskim szkłem trzeba trochę pokręcić, żeby uzyskać bokeh ze świateł. Ale dzięki temu ustawienie ostrości może być precyzyjniejsze. Natomiast kółka rozmycia światła uzyskamy zdecydowanie większe w Canonie. Są one kanciaste w porównaniu z okrągłymi w Nikkorze.
Stary Nikkor spisał się nieźle. Po Canonie spodziewałem się więcej. Słyszałem wcześniej kilka opinii na temat wersji f/1.2, że jest jednym z najsłabszych i niezbyt ostrych Canonowskich obiektywów. Jednak biorąc pod uwagę cenę, przewaga na Nikkorem powinna być zdecydowanie większa. 

Sprzęt użyty w filmie:

Canon 7D
Canon 5D Mark II
Canon EF 50mm f/1.2L USM
Canon EF 35mm f/1.4L
Nikkor S-C 50mm f/1.4
Slide Kamera HSK-6
L illiput 669GL
Switronix PowerBase70
Części riga HanGrip
Części riga Jag35