Bezprzewodowe HDMI

Bezprzewodowy przesył sygnału HDMI obsługuje kilka firm, m.in. Teradek czy Switronix. To profesjonalne urządzenia, a więc i drogie. Za zestaw trzeba zapłacić kilka tysięcy dolarów. Na szczęście jest kilka alternatywnych rozwiązań np. takie lub takie. Cena to kilkaset dolarów. Zachęcony takim rozwiązaniem kupiłem w przecenie nadajnik i odbiornik ASUS WiCast EW2000  (wycofany już ze sprzedaży) oraz akumulatory Tekkeon.

Trochę ten zestaw poleżał zanim się za niego zabrałem. W końcu wyciągnąłem nożyczki, taśmę klejącą i płytki Jag35. Profesjonalnie zlepiłem nadajnik, akumulator oraz Jaga. To samo zrobiłem w przypadku odbiornika. Wyszło mi coś takiego.

Pierwsze testy nie wypadły pomyślnie. Wybrałem się z tym zestawem na plenerowe dokrętki do filmu “Pamiętnik z podróży” Piotra Stasika. Zasięg gubił się po ok. 10 metrach – nawet na czystej przestrzeni, bez przeszkód. A ja musiałem stanąć jeszcze dalej.  Wyłączyłem więc Asusy i schowałem do torby. Wczoraj podjąłem drugą próbę, tym razem w domu. Umieściłem nadajnik i odbiornik w odległości od siebie o ok 6 metrów. Działało bez problemów. Widoczne jest małe opóźnienie, które mam wrażenie, zależne jest od dystansu między nadajnikiem a odbiornikiem. Wcześniej podłączyłem tym zestawem komputer z projektorem. Odlęgłość pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem wynosiła ok 1m. Oglądając film nie zauważyłem żadnego opóźnienia obrazu (projektor) wzgłedem dźwięku (komputer). Muszę to jeszcze dokładnie przetestować pod tym kątem.

Nie oczekuję cudów od tego zestawu do bezprzewodowego przesyłu sygnału HDMI. Myślę jednak, że sprawdzi się w niektórych okolicznościach np. jako podgląd dla reżysera lub klienta. Muszę wypróbować Asusa pod kątem opóźnienia sygnału i przetestować np. ze steadycamem. Być może taki zestaw oraz bezprzewodowy follow focus będą świetną parą, o ile poślizg sygnału będzie bardzo minimalny (w sytuacji bliskiej odległości między nadajnikiem a odbiornikiem).

Gdybym dziś konstruował zestaw to próbowałbym wykorzystać takie urządzenie, bo nadajnik jest bardzo mały i prostrzy w instalacji na kamerze.