Alphatron ProPull Apr30

Tags

Related Posts

Share This

Alphatron ProPull

DSC02961

 

Alphatron to firma, która działa od 1986.  Jednak dopiero od niedawna wyraźniej zafunkcjonowała w świadomości filmowców. Najpierw weszła w ścisłą współpracę z koreańskim TvLogic’iem. Efektem ich pracy jest świetna elektroniczna lupa Alphatron, o której pisałem tutaj. Następnie Alphatron rozpoczął dystrybucję obiektywów Zunow a ostatnio w ich ofercie pojawił się follow focus ProPull, którego do testów otrzymałem od firmy Nefal.

Pierwsze co się rzuca w oczy to to, że ten follow focus coś przypomina, jakbyśmy go już wcześniej widzieli. Swego czasu pojawił się na rynku produkt firmy Cambo, który wyglądał tak samo. Pewnie Alphatron wykupił ten produkt i trochę zmodyfikował.

CS-MFC-2

ProPull mocowany jest na jedną rurkę. Motylek blokuje jednocześnie uchwyt na rurkę oraz kąt gałki. Follow focus nie wykazuje żadnego luzu na przekładni! Do dyspozycji mamy dwa koła – jedno zębate oraz drugie gumowe. Możemy je wykręcić palcami, w prosty sposób przenieść na drugą stronę gałki. Zębate koło mocujemy do zębatki, która jest w zestawie. Natomiast koło gumowe możemy wykorzystać w pracy z obiektywami bez zębatki, przykładając je do pierścienia ostrości w obiektywie. Trzeba je trochę mocniej zainstalować, przyciskając do obiektywu, żeby się nie ślizgało. To rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie z obiektywami, w których pierścień ostrości działa delikatnie np. Canon 35mm f/2.0 czy seria L Canona.

Mocowanie na jeden wałek ma jeszcze jedną zaletę – nie potrzebujemy beseplate’a. Wystarczy odpowiednie mocowanie, które kupiłem na ebayu od Chińczyków.  Oto przykład jak można taki zestaw złożyć.

Gałka chodzi z pewnym oporem, dzięki czemu uzyskamy lepszą płynność w momencie startu i zatrzymywania regulacji ostrością. Na gałce umieszczone są dwa ograniczniki. W ruchomej części wysuwamy metalowy element, który blokuje się w wyznaczonych przez ograniczniki miejscach. Ograniczniki chodzą lekko i bez problemów, ustawimy w dowolnej pozycji  pomiędzy 3 a 345 stopniami od siebie.

DSC02969

Follow focus posiada opcję reverse czyli ustawienie tak, by zębate koło kręciło się w przeciwnym kierunku (obiektywy Nikona). Trzeba użyć klucza imbusowego by odkręcić gałkę z przekładnią od mocowania oraz obrócić ją o 180 stopni i zakręcić.

Powiem szczerze, że bardzo lubię follow focus ProPull. Jest mniejszy np. od Lanparte, o którym pisałem tutaj. Posiada mniejszą gałkę oraz mocowanie na jeden wałek, czyli idealnie wpisuje się w moją filozofię “im mniej żelastwa na ramieniu tym lepiej”.  ProPull nie jest tani – kosztuje 4100 zł brutto (sklep Nefal) – prawie dwa razy co Lanparte – 2330 zł, ale te pieniądze zdecydowanie nie są wyrzucone w błoto. Wystarczy wspomnieć, że Alphatron nieoficjalnie uznawany jest za produkt tej samej klasy co droższy Chrosziel.

DSC02975

Alphatron posiada w swojej ofercie różne rodzaje follow focusa. Jest opcja do zamocowania na wałki 15mm oraz 19mm, a także na jeden wałek oraz dwa, które to można było zobaczyć na tegorocznych targach NAB.

cambo-csmfc-2_15-19mm5126416f13fe7_720x600