Adapter EOS > M43 Apr11

Tags

Related Posts

Share This

Adapter EOS > M43

 

 

 

zdjęcie 1-1

W oczekiwaniu na adapter Metabones, dzięki któremu będę mógł nie tylko podpiąć obiektywy EOS, ale także ustawiać w nich przysłonę oraz uzyskać stabilizację we współpracy z Blackmagic Pocket, postanowiłem kupić chiński adapter typu speed booster. Egzemplarze, które dostępne są na ebay-u, nie pozwalają ustawić przysłony w EOS-ach ani nie przenoszą stabilizacji, gdyż nie obsługują elektroniki. Jednak redukują crop o 0.72x. W Pokeciku adapter taki zmniejsza crop z 2.88x do ok 2x czyli uzyskamy tyle samo co w Lumixach GH2/3/4. W BMCC będziemy mieć APS-C, a w Lumixach przelicznik ogniskowej obiektywu będziemy mnożyć o 1.44x. No i dodatkowo uzyskujemy jedną przysłonę jasności. BMCC nie posiada elektroniki, więc taki chiński wynalazek, który jest aktualnie w sprzedaży, w zupełności wystarczy, bo i tak niczego więcej nie uzyskamy poza szerszym kadrem i jaśniejszą ekspozycją.

zdjęcie 3

Wykonanie adaptera odbiega od produktów Metabones. Bliżej mu do ślepych prostych adapterków, które można kupić za kilkadziesiąt złotych.

zdjęcie 3-2

zdjęcie 2-3 zdjęcie 1-3

Ile zyskujemy popinając adapter do Pokecika? Zrobiłem mały test. Dwa pierwsze zdjęcia zostały wykonane Sony NEX7 – pierwsze z Metabones Speed Booster (czyli mamy tu prawie pełną klatkę fotograficzną) a drugie ze zwykłym adapterem (mamy mniej więcej pełną klatkę filmową i jednocześnie APS-C czyli crop 1.5x). Kolejny kadr to obrazek z Pokecika z chińskim adapterem i ostatnie ze zwykłym adapterem EOS>m43.  Na pierwszy rzut oka nie zauważam straty jakości. Postaram się zrobić test z tablicą i zobaczyć jak to wygląda.

nexpocket

W pracy z tym adapterem nie ma ma żadnych problemów z obiektywami z manualnym pierścieniem przysłony. Natomiast w przypadku np. Canonów L-ek oraz  Tokiny 11-16, w których przysłonę ustawia się z poziomu body, trzeba się posiłkować Canonem 5D albo innym sprzętem z mocowaniem EOS, w którym ustawimy przysłonę i bez wyłączania aparatu odepniemy obiektyw, który zachowa te ustawienia.

zdjęcie 4 zdjęcie 2-1

W sprzedaży jest Metabones Speed Booster Nikon G, a właściwie dwie wersja. Jedna przeznaczona dla kamer BMCC (powiększenie 0.64x – uzykujemy crop 1.53x ) oraz BMPC (0.58x – uzyskujemy crop 1.75x). Jeśli dla EOS-a będzie to również taki crop, to posiadacze Pokecików zdecydowanie mają na co czekać. Zresztą w BMCC MTF dzięki Metabones także uzyskamy szerszy kadr, niż w chińskim adapterze (powiększenie 0.72x). A tymczasem można  kupić na ebay’u tą uboższą wersję za $96.

Poniżej zdjęcia z adapterami w lepszej jakości.

speed3NEX7 speed2pocket speed2pocket dumb